نویسنده:
تاریخ انتشار:

سوئیچ چیست

پرکاربردترین وسیله هایی که در شبکه های کامپیوتری استفاده می‌شود، سوئیچ است. اما این وسیله پرکاربرد چه کاری انجام می‌دهد و به چه دردی می‌خورد؟ وظیفه سوئیچ در شبکه چیست؟ تمامی موارد گفته شده را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

soha

معرفی

فرض کنید که قرار است یک شبکه کامپیوتری راه اندازی کنید. یک کامپیوتر یک پورت یا کارت شبکه دارد و یک جایگاه برای اتصال به سیستم دیگر. اگر در شرکت یا مجموعه خود چند کامپیوتر داشته باشید که قرار است با هم در ارتباط باشند چه باید کرد؟ شما از یک سیستم می‌توانید فقط با یک کامپیوتر دیگر ارتباط برقرار کنید. برای ارتباط با چند سیستم نیاز است که روی هرکدام چندین کارت شبکه نصب کرد تا بتوانند با هم در ارتباط باشند. راه عاقلانه تر این است که از دستگاه سخت افزاری کوچک به نام سوئیچ استفاده کرد. سوئیچ وسیله ای است که از هر سیستم یک کابل شبکه به آن کشیده می‌شود و زمانی که اطلاعاتی از یک کامپیوتر درون شبکه ارسال می‌شود، این دستگاه مدیریت کرده و پیغام را به سمت مقصد اصلی ارسال می‌کند.

اصل کار switch در شبکه چیست

switch در لایه دوم شبکه کار می‌کند. این وسیله اطلاعات و دیتاهای بسته بندی شده را دریافت می‌کند و از طریق پورت ها یا همان جایگاه هایی که دارد، بسته های دریافت شده را به سمت مقصد و پورت خروجی ارسال می‌کند. این کار باعث مدیریت شبکه و وصل تمامی نودها به هم می‌شود. یادتان نرود که این تجهیزات شبکه بسیار هوشمند بوده و به خوبی درکی از ارسال دیتاها به سمت مقصد دارند.

مزایا یا کاربرد سوئیچ در شبکه چیست

-اولین و مهمترین مزیت استفاده از آن وصل و ارتباط سیستم ها به هم است. با استفاده از آن می‌توانید تعداد زیادی کاربر را به هم وصل کنید.
-اگر سوئیچی در کار نبود، و هر دستگاهی اطلاعاتش را برو روی شبکه ارسال می‌کرد چه می‌شد؟ پس این دستگاه از ترافیک و افت سرعت در انتقال اطلاعات به شدت جلوگیری می‌کند.
-سرعت انتقال اطلاعات در شبکه های محلی بالا می‌رود.
-سوئیچ میزان استفاده از شبکه را کنترل می کند.

سوئیچ Fixed چیست؟

این مدل سوئیچ‌ها پیکربندی ثابت و تعداد پورت‌های مشخصی را ارائه می‌دهند و معمولاً قابل ارتقا نیستند‌، که در مجموع آنها را در بازار تجاری ارزان تر می کند. این مدل سوئیچها پیکربندی ثابت شامل سوئیچ های بدون مدیریت، سوئیچ های هوشمند و سوئیچ های مدیریت شده است.

سوئیچ Modular Switches چیست؟

سوئیچ مدل ماژولار یک سوئیچ شبکه است که می تواند با استفاده از واحدهای قابل تعویض اصلاح شود. سوئیچ هایی از این دسته با تغییر سخت افزارهای خود انعطاف پذیری بیشتری به اپراتورهای شبکه می دهند. برای مثال شما می‌توانید تعداد پورت های آن را افزایش دهید.

سوئیچ Stackable چیست؟

قابلیت Stackable در سوئیچ‌ها این قابلیت را می‌دهد که چند سوئیچ که از یک مدل را مستقیما به هم متصل کنیم تا ظرفیت و کاربرد افزایش یابد. جالب است بدانید که زمانی که چندین سوئیچ مدل Stackable را به هم متصل می‌کنید تنها یک آدرس IP address به سوئیچ‌ها تخصیص داده می شود و به عنوان یک سوئیچ واحد در شبکه شناخته می شود و حتی دیگر لازم نیست هرکدام از دستگاه ها را جداگانه از هم کانفیگ کنید.

سوئیچ PoE چیست؟

در این نوع سوئیچ می‌توانید با کابل شبکه، برق دستگاه‌ها را تأمین کنید.‌ سوئیچ‌ های مدل PoE برق لازم برای راه‌اندازی دستگاه‌های دیگر را از راه کابل اترنت فراهم می‌سازد. اگر شبکه‌ی شما سوئیچینگ توزیع‌شده دارد، این امکان وجود دارد که انرژی آن‌ها به وسیله‌ی PoE تأمین شود.
به زبان ساده، خود این دستگاه از سمت منبع تغذیه‌ی اصلی و به کمک PoE برق‌ رسانی می‌شوند و در عین حال همین دستگاه ها می‌توانند به تجهیزات دیگری که به آن‌ها وصل شده‌اند همانند دوربین‌ و تلفن‌ها، برق برسانند.

سوئیچ فیبرنوری چیست؟

اگر بجای کابل شبکه مسی از فیبرنوری استفاده کرده باشید، بجای سوئیچ های معمولی باید از سوئیچ های فیبر استفاده کنید تا یک شبکه فیبری یکپارچه داشته باشید. به طور معمول این سوئیچ ها در پیکربندی های ۵، ۸، ۱۲، ۲۴، ۳۲، ۴۸ و ۵۴ در بازار وجود دارند.
مهمترین ویژگی فیبرنوری این است که تا ۱۲۰ کیلومتر می‌تواند انتقال اطلاعات داشته باشد. در حالی که کابل های مسی تا ۱۰۰ متر بیشتر نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

اخبار و مقالات

10

آبان
1401
شبکه ادهاک چیست؟

یک شبکه ادهاک وقتی بوجود می آید که دو یا چند کامپیوتر از طریق یک نود واسطه به هم متصل می شوند. شبکه ادهاک اولا نیازی به زیر ساخت های اولیه نظیر روتر یا اکسس پوینت ها ندارد. ثانیا یک شبکه ad hoc یک شبکه موقتی بی سیم است. در هر مکانی که شبکه اینترنت وجود ندارد و افراد نیاز به اشتراک گذاری فایل های خود دارند شبکه ادهاک ...

بیشتر بخوانید

20

آذر
1401
معرفی سرور و انواع تجهیزات سرور

همانطور که می دانید، سرور یک کامپیوتر قدرتمند و همیشه روشن میباشد که از یکسری منابع سخت افزاری و نرم افزاری تشکیل شده است و نیاز به تنظیمات و نگهداری دارد. در واقع، می‌توان با اجرای تنظیمات مناسب برای سرور، به نوعی ساختار آن را معماری کرد و استفاده بهتری از منابع آن برد. به عبارت دیگر، با استفاده از تنظیمات سرور...

بیشتر بخوانید

30

آذر
1401
معرفی سوئیچ شبکه و انواع آن

فرض کنید که قرار است یک شبکه کامپیوتری راه اندازی کنید. یک کامپیوتر یک پورت یا کارت شبکه دارد و یک جایگاه برای اتصال به سیستم دیگر. اگر در شرکت یا مجموعه خود چند کامپیوتر داشته باشید که قرار است با هم در ارتباط باشند چه باید کرد؟ شما از یک سیستم می‌توانید فقط با یک کامپیوتر دیگر ارتباط برقرار کنید. برای ارتباط با چند سیستم نیاز است که .....

بیشتر بخوانید